Vaříme s eukalyptem

I. Ryba ve sladkokyselé omáčce Tchan-Cchu-Ji

Co k přípravě tohoto pokrmu potřebujeme?

1kg pstruhovité ryby, 2 cibule, 1 oddenek máčeného zázvoru, 1 malou mrkev, 50gr. bambusových výhonků, 1/2kg eukalyptového listí, basebalovou pálku a 2 lžíce máčeného škrobu.

Očištěná, dobře vykuchaná ryba, nejlépe pstruh, se ponechá celá, včetně hlavy a ocasu. Odstřihnout se pouze ploutve, které – máme-li doma kočku, můžeme tomuto zvířeti, coby domácímu mazlíčkovi, předhodit jako vítané zpestření odpoledního programu. Potom rybu na bocích nařízneme křížovými zářezy a promyjeme. Důkladně protřeme směsí drobně krájené cibulky, zázvoru a soli. Rybu obalíme v máčeném škrobu. Uchopíme za hlavu a v pánvi přeléváme po obou stranách rozpáleným olejem, až se zářezy rozevřou. Potom rybu vložíme do pánve, zmírníme oheň a pečeme do měkka. Po provaření přidáme na nudličky krájenou zeleninu Wej-Su a ještě krátce povaříme. Hotovou rybu položíme na teplou mísu, přelijeme omáčkou Tchan-Cchu-Ji, pokapeme horkým olejem a necháme stát na dřezu poblíž umyvadla. V tuto chvíli je již kočička jistě dostatečně znuděná zdlouhavou hrou s rybími ploutvemi. Ty jí odebereme, uchopíme za hlavu a v pánvi přeléváme po obou stranách rozpáleným olejem, až se zářezy rozevřou. Rybu, odloženou poblíž umyvadla uchopíme do pravé ruky, odneseme na toaletu a pečlivě spláchneme.

Dobrou chuť.

II. Kuře pro Marka Ottla

K přípravě této speciality potřebujeme:

Sele, basebalovou pálku a grilovací koření.

Sele upečeme do zlatova a podáváme jako kuře.

Dobrou chuť.

III. Krtek ala bažant

Co potřebujeme?

Krtka, bažanta, basebalovou pálku, 1/2kg eukalyptového listí, 1/2kg grilovacího koření a citrón.

Předem připraveného krtka vyjmeme ze země a zbavíme peří. Pak strčíme kocoura do trouby a pečeme po obou stranách na 250°C. Mezitím nakrájíme citron na tenká kolečka a podáváme jako kuře.

Dobrou chuť

IV. Ko ala bažant

Potřebujeme:

Krtka, 1/2kg eukalyptového listí, grilovací koření, sele, 2 cibule, basebalovou pálku, citron a samozřejmě - muškátový oříšek.

Z eukalyptového listí vytvoříme úhlednou hromádku, pod níž se ukryjeme a vyčkáme příchodu koaly. Koala ale hned tak nepřijde. My se ovšem nenecháváme odradit a čekáme dál. Dlouhou chvíli si krátíme přežvykováním eukalyptového listí, které nás zároveň příjemně osvěží. To už ale přichází koala. Tento roztomilý australský medvídek je líný asi tak, jako odrostlé kuře pro Marka Ottla. Ovšem, uvidí-li hromádku už nasbíraného eukalyptového listí, vrhne se na ni a začne přežvykovat. Je dobré se koaly zmocnit dříve, než se nám listím prokouše až na sliznici. Pak koalu odneseme do kuchyně. Pokud bude některým slabším povahám vadit typicky smutný pohled koaly, tesknící po rodném eukalyptovém háji, vezmeme dlouhou pletací jehlici, kterou koalu polechtáme na bůčku. Medvídkova očka se opět rozzáří samou radostí a bude si chtít hrát. Na to ale nemáme čas, protože nám už klokotá olej na pánvi. Pánev odstavíme a připravíme si mixér. Vertikálním řezem od temene hlavy až po ocásek zbavíme medvídka koalu přebytečné kůže, kterou můžeme samozřejmě později využít na výrobu hraček. Tato kůže se nejlépe hodí pro výrobu plyšového medvídka koaly. Takto získanou porci masa mixujeme v přístroji na nejvyšší obrátky. Pánev položíme opět na plotnu, abychom získali potřebnou teplotu oleje a koalu přelijeme přes jemné síto. Takto zcezeného medvídka podáváme s omáčkou Tchan-Cchu-Ji. A aby nám na pánvi rozpálený olej nepřišel vniveč, můžeme na něm usmažit to, co máme doma zrovna po ruce. Třeba kočku.

Dobrou chuť.

V. Finále

Na závěr si připravíme konec představení. Co potřebujeme?

1/2kg eukalyptového listí, basebalovou pálku, rajčata, špetku trpělivosti a všechny postavy, které v příběhu vystupovaly – ty si rovnou umístíme na jeviště. Na poslední chvíli připravenou a nedomyšlenou pointou rozpálíme publikum do běla. To je ta pravá chvíle pro písňové finále, které si připravíme tímto způsobem: dobře známou a pečlivě obehranou melodii opatříme rádoby vtipným textem a zpíváme do zmagoření.

Dobrou chuť.